Zmiana imienia lub nazwiska
O zmianę imienia lub nazwiska możesz wystąpić do dowolnego Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, osobiście lub korespondencyjnie, a poza granicami kraju za pośrednictwem Konsula Rzeczypospolitej Polskiej ze wskazaniem Kierownika USC w Polsce.
1. Kto może złożyć wniosek?
- o zmianę imienia lub nazwiska występuje osoba posiadająca obywatelstwo polskie, pełnoletnia z ważnym dokumentem tożsamości.
- o zmianę imienia lub nazwiska dziecka występują zgodnie obydwoje rodzice lub przedstawiciel ustawowy. Zgoda powinna być wyrażona osobiście lub w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. W przypadku braku porozumienia między rodzicami, każde z rodziców może wystąpić do sądu opiekuńczego o jednorazową zgodę na zmianę imienia lub nazwiska. W przypadku rodziny zastępczej wymagana jest obligatoryjnie zgoda Sądu. Jeśli dziecko ukończyło 13 lat dodatkowo wymagana jest jego obecność i zgoda.
- wystąpić mogą również:
- cudzoziemcy niemający obywatelstwa żadnego państwa, jeżeli mają w Rzeczypospolitej Polskiej miejsce zamieszkania
- cudzoziemcy, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy.
2. w jakiej sytuacji możesz zmienić imię i nazwisko?
Zmiany imienia lub nazwiska można dokonać wyłącznie z ważnych powodów, w szczególności gdy dotyczą zmiany:
- imienia lub nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka,
- na imię lub nazwisko używane,
- na imię lub nazwisko bezprawnie zmienione,
- na imię lub nazwisko noszone zgodnie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo również wnioskodawca posiada.
- zmiana nazwiska może dotyczyć nazwiska noszonego aktualnie lub nazwiska rodowego.
- zmiany nazwiska nie dokonuje się w przypadku ubiegania się o zmianę na nazwisko historyczne, wsławione w dziedzinie kultury, nauki, działalności politycznej, społecznej albo wojskowej, chyba że osoba ubiegająca się o zmianę posiada członków rodziny (małżonek, wstępny) o tym nazwisku.
- zmiany imienia lub nazwiska cudzoziemca, który uzyskał w Polsce status uchodźcy można dokonać wyłącznie ze szczególnie ważnych powodów związanych z zagrożeniem jego prawa do życia, zdrowia, wolności lub bezpieczeństwa osobistego.
- w przypadku ubiegania się o zmianę imienia lub nazwiska dla małoletniego dziecka konieczna jest zgoda drugiego rodzica. Jeżeli dziecko ukończyło 13 lat musi wyrazić zgodę na zmianę. Zgoda powinna zostać wyrażona osobiście przed kierownikiem USC lub w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. Osoby zamieszkałe za granicą mogą wyrazić zgodę za pośrednictwem konsula RP. W przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka, każde z nich może zwrócić się do sądu opiekuńczego o wyrażenie zgody na zmianę.
3. Jakie musisz przedstawić dokumenty?
- wniosek o zmianę imienia lub nazwiska,
- dokument stwierdzający tożsamość, gdy wniosek o zmianę imienia lub nazwiska jest składany osobiście,
- dodatkowe dokumenty uzasadniających zmianę imienia i/lub nazwiska (np. inny zapis w akcie stanu cywilnego – inny zapis w świadectwach szkolnych, świadectwach pracy itp.).
WAŻNE:
- Nie możesz złożyć wniosku o zmianę nazwiska na nazwisko historyczne, które jest znaczące dla kultury i nauki, działalności politycznej, społecznej albo wojskowej, jeżeli nie masz członków rodziny o tym nazwisku.
- Po zmianie:
- twoje nazwisko może składać się najwyżej z dwóch części (członów),
- możesz mieć maksymalnie dwa imiona.
- Jeśli decyzja, którą otrzymasz, będzie pozytywna, kierownik stanu cywilnego zawiadomi o zmianie twojego imienia lub nazwiska urzędy stanu cywilnego, w których został sporządzony twój akt urodzenia i akt małżeństwa.
4. Termin i sposób załatwienia sprawy.
- Zmiana imienia i/lub nazwiska następuje w formie decyzji administracyjnej.
- Sprawa jest załatwiana bez zbędnej zwłoki, nie później niż w ciągu miesiąca od chwili przyjęcia wniosku,zaś sprawa szczególnie skomplikowana -nie później niż w ciągu dwóch miesięcy.
- Wniosek o zmianę imienia lub nazwiska składa się osobiście w dowolnym urzędzie stanu cywilnego.
- Osoby zamieszkałe za granicą wniosek o zmianę imienia lub nazwiska mogą złożyć za pośrednictwem konsula Rzeczypospolitej Polskiej, wskazując kierownika urzędu stanu cywilnego, któremu wniosek ma zostać przekazany.
- W przypadku złożenia wniosku pocztą, podanie winno zawierać notarialne potwierdzenie podpisu wnioskodawcy.
- Wniosek można przesłać drogą elektroniczną, jeżeli wnioskodawca może potwierdzić go bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub uwierzytelnić profilem zaufanym ePUAP.
5. Ile zapłacisz?
- opłata skarbowa za wydanie decyzji o zmianie imienia lub nazwiska - 37 zł
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej