Wpisanie zagranicznego aktu do polskiej księgi stanu cywilnego (transkrypcja)
Jeżeli urodzenie, małżeństwo lub zgon miało miejsce za granicą i został dla potwierdzenia tych zdarzeń sporządzony dokument stanu cywilnego, możesz żądać przeniesienia tego dokumentu do Rejestru Stanu Cywilnego. Efektem będzie sporządzenie polskiego aktu stanu cywilnego.
WYMAGANE DOKUMENTY:
- wniosek o dokonanie transkrypcji zagranicznego aktu stanu cywilnego,
- ważny dowód osobisty – do wglądu,
- oryginał zagranicznego odpisu aktu stanu cywilnego (uwaga: dokument ten nie będzie zwrócony wnioskodawcy, po realizacji wniosku pozostaje on w urzędzie stanu cywilnego),
- urzędowe tłumaczenie zagranicznego aktu na język polski przez tłumacza przysięgłego, wpisanego na listę prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości, tłumacza przysięgłego uprawnionego do dokonywania takich tłumaczeń w państwach członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) lub polskiego konsula (nie dotyczy odpisów na drukach wielojęzycznych),
- dowód zapłaty opłaty skarbowej.
Opłacie skarbowej podlega:
- wydanie wnioskodawcy odpisu zupełnego aktu stanu cywilnego po dokonaniu transkrypcji – 50,00 zł
- pełnomocnictwo do wpisania zagranicznego aktu, jeśli takie zostało udzielone -17,00 zł.
Pełnomocnictwo udzielone: wstępnym (rodzice, dziadkowie), zstępnym (dzieci, wnuki) oraz rodzeństwu i małżonkowi nie podlega opłacie skarbowej.
WAŻNE INFORMACJE:
- Wniosek o dokonanie transkrypcji zagranicznego aktu stanu cywilnego składasz do wybranego kierownika urzędu stanu cywilnego.
- Wniosek o dokonanie transkrypcji zagranicznego aktu stanu cywilnego możesz złożyć za pośrednictwem polskiego konsula. W tym celu musisz osobiście udać się do konsula i złożyć wymagane prawem dokumenty, które konsul prześle do wybranego przez Ciebie kierownika urzędu stanu cywilnego na terenie RP.
- Transkrypcja jest obligatoryjna, jeżeli obywatel polski, którego dotyczy zagraniczny dokument stanu cywilnego, posiada akt stanu cywilnego potwierdzający zdarzenia wcześniejsze sporządzony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i żąda dokonania czynności z zakresu rejestracji stanu cywilnego lub ubiega się o polski dokument tożsamości lub nadanie numeru PESEL.
- Osobami uprawnionymi do złożenia wniosku o dokonanie transkrypcji zagranicznego aktu stanu cywilnego są:
- osoba, której akt dotyczy lub jej przedstawiciel ustawowy;
- osoba która wykaże interes prawny lub interes faktyczny (dotyczy transkrypcji dokumentu potwierdzającego zgon);
- jeżeli wniosek składa osoba, której akt nie dotyczy (wstępni, zstępni, rodzeństwo, osoba obca) wymagane jest pełnomocnictwo szczegółowe do dokonania czynności.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej