Miasto i Gmina są położone w przeważającej mierze wśród pięknych lasów Puszczy Knyszyńskiej (około 76% pow.). Samo miasto Czarna Białostocka usytuowane jest na polanie leśnej, a w pobliżu - malowniczy zalew Czapielówka.
Jak na puszczańską gminę przystało zalew położony na leśnej polanie, jest doskonałym miejscem do wypoczynku przez okrągły rok. Jednak szczególną porą, ukazującą wszystkie najcenniejsze walory jest lato. Z uroków natury korzystają nie tylko mieszkańcy gminy Czarna Białostocka. Dogodny dojazd sprawia, że jest on zapleczem wypoczynkowym dla mieszkańców Białegostoku i okolicznych gmin. Nad zalewem przecinają się także trasy wyznaczonych szlaków turystycznych: Rękodzieła Ludowego Podlasia, rowerowego - oznaczonego kolorem czerwonym - Czarna Białostocka – Janów oraz pieszego „Królowej Bony” - oznaczonego kolorem niebieskim.
Okruchy z historii zalewu
Historia budowy zlewu „Czapielówka” w Czarnej Białostockiej jest długa. W czasie działań wojennych położone nieopodal Czarna Wieś-Stacja i Czarna Wieś Kościelna zostały dotkliwie zniszczone. Podczas odbudowy zniszczeń jak również w czasie budowy Wytwórni Wyrobów Precyzyjnych usytuowanej w lasach Puszczy Knyszyńskiej, zaczęto odczuwać brak wody. Wówczas to zrodził się pomysł budowy dużego stawu. Jego realizacji podjęli się inż. Jerzy Terlecki i mgr inż. Kazimierz Błahuszewski. Według wstępnych projektów staw miał być usytuowany u wylotu ulic Młynowej i Marszałkowskiej. Jednakże po konsultacjach z rzeczoznawcami, którzy orzekli, że woda w tym miejscu nie utrzyma się, podjęto decyzję o lokalizacji w miejscu, gdzie znajduje się obecnie. Tamę zaplanowano na rzece Czapielówka w miejscu kładki łączącej dwie miejscowości Czarną Białostocką i Czarną Wieś Kościelną.
Po zgromadzeniu niezbędnych dokumentów w dniu 20 maja 1971 roku Urząd Miasta i Gminy uchwałą nr 73/145/71 ogłosił powołanie Społecznego Komitetu Budowy Zbiornika Wodnego pod przewodnictwem Jerzego Terleckiego. W skład Komitetu weszli przedstawiciele miejscowych zakładów pracy i rad zakładowych oraz instytucji. Komitet rozpoczął swą działalność już 12 czerwca 1971 r. Powołał wówczas tzw. Prezydium Komitetu, w skład którego weszli:
- Terlecki Jerzy - przewodniczący
- Boguszewski Witold - zast. przewodniczącego
- Błahuszewski Kazimierz - członek
- Kubit Tadeusz - członek
- Bajena Antoni - członek
- Gimer Tatiana - członek
- Mystkowska Janina - skarbnik
- Gracz Wacław - członek
Zadaniem Prezydium była bezpośrednia koordynacja i nadzór nad pracami przez cały okres budowy.
Budowa zbiornika trwała niemalże 10 lat pochłaniając dużo środków finansowych, jak również wymagała znacznego zaangażowania mieszkańców, nadleśnictwa, a także wojska. W listopadzie 1978 roku zatwierdzono projekt techniczny na wykonanie drewnianego pomostu szerokości 3,50 m łączącego dwa brzegi, z kąpieliskiem i trampoliną dla starszych oraz brodzisk dla dzieci. o łącznej powierzchni 1142,50 m2. Pomost zrobiono z pali drewnianych o średnicy 28 cm i długości 8,5 m, a poszycie z desek o grubości 50 mm. Pomost wykonany został przez jednostkę wojskową.
Protokół zdawczo-odbiorczy zalewu został sporządzony w dniu 3 czerwca 1981 roku w Urzędzie Miasta i Gminy w Czarnej Białostockiej.
Po 22 latach eksploatacji pomostu zły stan techniczny nadwodnej części drewnianych pali nośnych oraz belek poprzecznych i podłużnych stwarzał zagrożenie dla bezpiecznej eksploatacji. W związku z tym podjęto decyzję o jego odbudowie i remoncie. W 2003 roku zlecono wykonanie dokumentacji technicznej. W czerwcu 2004 roku uzyskano pozwolenie na remont i budowę pomostu.
Prace rozpoczęły się w lipcu 2004 roku. Wykonawcą było Gospodarstwo Pomocnicze Eksploatacja Urządzeń Melioracyjnych w Białymstoku.
Prace zakończono 30 września 2004 roku. Nowy pomost, odtworzony na podstawie poprzedniego, został wzbogacony o nowe fragmenty tj. scenę i poszerzenie od strony wiaty. Powierzchnia pomostów wyniosła 2170,84 m2, wzdłuż wykonana została drewniana balustrada oraz podjazd dla osób niepełnosprawnych. Pomost po remoncie wykorzystywany był do celów rekreacyjnych, wędkarskich, organizacji imprez kulturalnych m.in. Międzynarodowego Festiwalu „Kresowej Przyśpiewki Frywolnej”, Spotkań Hubertowskich w Puszczy Knyszyńskiej.
Służył do marca 2016 roku. Wówczas bowiem rozpoczęto demontaż starego i realizację pierwszego etapu budowy nowego pomostu spacerowego, który zakończył się w czerwcu tegoż roku. W tym czasie zdemontowano wszystkie elementy „starego pomostu” wykonano strefę kąpieliska i miejsce cumowania na bazie pomostów pływających. W kolejnym etapie - w roku 2019 wykonany został jeden przyczółek. Dopiero w roku 2020 prace nad zalewem nabrały tempa po uzyskaniu dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. W ramach projektu pn. „Ochrona obszarów Natura 2000 oraz Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej przed nadmierną presją turystów poprzez budowę infrastruktury służącej aktywnemu wypoczynkowi w otoczeniu zalewu wodnego Czapielówka w Czarnej Białostockiej” powstał pomost spacerowy z drewnianym deszczochronem w sektorze sceny, połączony trapem przejściowym z pomostem pływającym w obrębie miejsca przeznaczonego do kąpieli oraz trzy pływające pomosty wędkarskie połączone z brzegiem trapami dojściowymi.
Równolegle realizowany był drugi projekt „Realizacja robót budowlanych inwestycji w trybie zaprojektuj i wybuduj pod nazwą: „Ochrona obszarów: Natura 2000 Puszcza Knyszyńska PLB 200003, Natura 2000 Ostoja Knyszyńska PLH200006 oraz Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej im. Witolda Sławińskiego przed nadmierną presją turystów poprzez budowę infrastruktury służącej aktywnemu wypoczynkowi w otoczeniu zalewu wodnego Czapielówka w Czarnej Białostockiej”.
Dookoła zalewu powstały ścieżki rowerowe, miejsca postojowe, ciągi pieszo-jezdne, wieża widokowa, place z miejscami do odpoczynku, kładki drewniane, miejsca na ogniska, sanitariaty. Całość uzupełniona została małą architekturą, tablicami edukacyjnymi, organizacją ruchu i wytyczeniem tras pieszo-rowerowych.
Zagospodarowane tereny wokół zalewu „Czapielówka” z wydzielonymi strefami dla turystów pozwolą nie tylko chronić cenne przyrodniczo obszary Puszczy Knyszyńskiej, ale też aktywnie wypoczywać i korzystać z uroków natury przez cały rok.