tel. (85) 713 13 40, fax. (85) 713 13 49,um@czarnabialostocka.pl
12 Listopada 2019
imieniny obchodzą: Renata, Witold, Konrad

PKO BP II Oddział w Białymstoku
I Oddział w Czarnej Białostockiej
Nr konta: 39 1020 1332 0000 1602 0037 4298


nasze strony

rozkład jazdy

pliki do pobrania
Urząd Stanu Cywilnego Działalność gospodarcza Gospodarka odpadami Podatki - wzory deklaracji Planowanie przestrzenne Ochrona środowiska Przedszkole Mapa aktywności organizacji pozarządowych Rada seniorów Informacje dla przewoźników Tytuł: Honorowy Obywatel Inne

Planowane akcje zdawania krwi w Czarnej Białostockiej w roku 2019

w godz 8:30-13:00

14 lutego (czwartek)
11 kwietnia (czwartek)
06 czerwca (czwartek)
08 sierpnia (czwartek)
17 październik (czwartek)

12 grudnia (czwartek)


PSZOK czynny

Poniedziałek - 10:00-18:00
Wtorek - nieczynny
Środa - 10:00-16:00
Czwartek - nieczynny
Piątek - nieczynny
Sobota - 10:00-16:00


TERMINY WYWOZU ODPADÓW W 2019 ROKU

Harmonogram


KASA czynna

Poniedziałek - 8:00-14:30
Wtorek - 8:00-14:00
Środa - 8:00-14:00
Czwartek - 8:00-14:00
Piątek - 8:00-13:30

Przerwa - 10:30 - 11:00


PLAN PRACY RADY MIEJSKIEJ W CZARNEJ BIAŁOSTOCKIEJ NA ROK 2019

31 stycznia (czw.)
28 marca (czw.)
09 maja (czw.)
13 czerwca (czw.)
29 sierpnia (czw.)
17 października (wt.)

28 listopada (czw.)
19 grudnia (czw.)


Sesje nadzwyczajne Rady Miejskiej w 2019 r.

Transmisja Online z sesji Rady Miejskiej

Nagrania z sesji Rady Miejskiej

Głosowania Rady Miejskiej

Interpelacje Radnych

Dni Czarnej Białostockiej – Niedzielne świętowanie

W niedzielę „Urodziny Miasta” rozpoczął koncert „Polskiego Chóru Pokoju” i zespołu PAX BAND, który odbył się w kościele pw. Św. Rodziny w Czarnej Białostockiej. Historia chóru sięga 1998 roku, kiedy to z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Chóralnej Cantica Cantamus oraz Domu Kultury w Czarnej Białostockiej odbyły się pierwsze warsztaty chóralne, gromadzące młodych polskich muzyków z kraju i zagranicy. – „Misją chóru jest idea edukacji muzycznej i jednocześnie Polaków po obu stronach granicy wschodniej w imię wspólnego dziedzictwa kulturowego, tradycji i wartości poprzez muzykę. Chór stawia sobie za cel poznawanie kultury, zwłaszcza twórczości polskich kompozytorów oraz kształtowanie świadomości narodowej i kulturowej uczestników kolejnych spotkań” – powiedział Maciej Nerkowski - solista.
W ramach tegorocznych spotkań młodzi artyści pod batutą prof. Violetty Bieleckiej zaprezentowali utwory a capella: „Agnus Dei”, „Modlitwa o pokój” i „O ziemio polska”. Oprócz utworów chóralnych można było usłyszeć trio jazzowe PAX BAND, w ich wykonaniu utwory patriotyczne m.in. „Jak to na wojence ładnie” (historia Powstania Styczniowego), „Pieśń o wodzu miłym” (poświecona Marszałkowi J. Piłsudskiemu), „Dziś do ciebie przyjść nie mogę” (piosenka partyzancka). Zabrzmiały także utwory „Marsz, marsz Polonia”, „Ułani, ułani”, „Białe róże”, „Dwa serduszka”, „Wiązanka podlaska” i oczywiście „Hymn Trzeciego Tysiąclecia” – „…wschodzi słońce, budzi się świat, zapomniałeś, co znaczy człowiekiem być, zacznij od siebie zmieniać świat…”. W ostatniej części koncertu została zaprezentowana „Wiązanka Hymnów Światowych Dni Młodzieży” inaugurowanych przez świętego Jana Pawła II i Jemu dedykowanych. Były podziękowania i kwiaty dla wykonawców, a także wyrazy wdzięczności za pomoc w organizacji koncertu i wsparcie finansowe. Na zakończenie wszyscy razem odśpiewali „Chrystus Wodzem, Chrystus Królem…” oraz „Abba Ojcze”. Koncert cieszy się coraz większym zainteresowaniem, o czym świadczy wzrastająca z każdym rokiem liczba publiczności.

Organizatorami byli: Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chóralnej Cantica Cantamus, Podlaski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska i Centrum Edukacji.
Patronat honorowy XVII Międzynarodowych Warsztatów Młodzieży polskiej i polonijnej Polskiego Chóru Pokoju objął Jego Ekscelencja Metropolita Białostocki - ks. Arcybiskup Edward Ozorowski.
Mecenasami sztuki byli: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Starostwo Powiatowe w Białymstoku, Urząd Miejski w Supraślu, Urząd Miejski w Czarnej Białostockiej, Urząd Miejski w Sokółce, Starostwo Powiatowe w Sokółce, Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu oraz Zespół Szkół Muzycznych im. I. J. Paderewskiego w Białymstoku.

Fot. G.Wilczewski

Niedzielny Festyn Rodzinny – „Bawimy się zdrowo i bezalkoholowo”
Po południu impreza przeniosła się na Plac Miejski. Wśród przybyłych gości powitano: Jolantę Den – Wicestarostę Powiatu Białostockiego, Krzysztofa Karpieszuka – Sekretarza Miasta Białystok, Andrzeja Stobińskiego – Nadleśniczego Nadleśnictwa Czarna Białostocka, Tadeusza Matejkę – Burmistrza Czarnej Białostockiej, Agnieszkę Tarkawian – Wiceburmistrz, Annę Matląg – Przewodniczącą Rady Miejskiej, Radnych, a także wszystkich uczestników wspólnego świętowania.
Po oficjalnym powitaniu odbyło się wręczenie nadanego tytułu „Honorowy Obywatel Czarnej Białostockiej”. Przewodnicząca Rady Miejskiej odczytała treść okolicznościowego grawertonu – „Honorowy Obywatel Czarnej Białostockiej” śp. Edwardowi Załęskiemu tytuł nadany uchwałą Rady Miejskiej w Czarnej Białostockie nr 35/228/14 z dnia 10 czerwca 2014 r. za zasługi na rzecz rozwoju i promocji Gminy Czarna Białostocka”. Grawerton został przekazany małżonce – Ludmile Załęskiej.
Burmistrz i Wiceburmistrz Czarnej Białostockiej przybliżyli obecnej publiczności sylwetkę Pana Edwarda Załęskiego, podkreślając Jego zasługi na rzecz rozwoju i promocji naszego miasta. – „Mieszkaniec Czarnej Białostockiej, działacz sportowy i wolontariusz. Pełnił funkcję Radnego Rady Miejskiej III kadencji. Inicjator powstania sekcji tenisa stołowego w naszym mieście. Trener młodzieży w dyscyplinach piłki nożnej i tenisa stołowego. Wychowawca wielu indywidualności sportowych. Piłkarz w klubie „SKRA” Czarna Białostocka (dawna II-III liga w kraju). Wicemistrz Polski Zrzeszenia Kolejarzy w tenisie stołowym. Od lat 70–tych poprzedniego stulecia zajmował się trenowaniem młodych sportowców zrzeszonych w Miejskim Klubie Sportowym SKRA, w dwóch dyscyplinach: piłki nożnej i tenisa stołowego. Przyczynił się do powstania w 1996 r. przy Szkole Podstawowej Nr 1 Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Nastolatki” (późniejsza nazwa „Czarni”), w którym młodzież przygotowywała się do wyczynowego uprawiania sportu, głównie tenisa stołowego. W okresie długoletniej pracy trenerskiej wychował wielu dobrych i bardzo dobrych zawodników i zawodniczek. Podopieczni Edwarda Załęskiego osiągali ponadprzeciętne wyniki sportowe, więc często powoływani byli do kadr wojewódzkich i krajowych. Był aktywnym działaczem społecznym i dobrym organizatorem imprez sportowych, a jego entuzjazm i zaangażowanie osobiste stanowiły nieoceniony wzorzec dla wszystkich. Przez ok. 30 lat zajmował się trenowaniem młodzieży, inspirując ją do aktywnego udziału w życiu społecznym. Udział Jego sportowców w zawodach i turniejach tenisa stołowego w kraju i za granicą przyczynił się do osiągnięcia wysokiej lokaty klubu oraz promocji i rozsławienia Czarnej Białostockiej. Otrzymał wiele wyróżnień za swoją postawę i społeczne, bezgraniczne zaangażowanie. Miasto Czarna Białostocka i środowiska sportowe miały zaszczyt mieć wśród siebie znakomitego sportowca, trenera, społecznika i wychowawcę młodzieży, jakim był Pan Edward Załęski”.
Następnie Burmistrz Czarnej Białostockiej – Tadeusz Matejko złożył podziękowania Dyrektorowi Domu Kultury i jego pracownikom, pracownikom Urzędu Miejskiego, a także stowarzyszeniom, które włączyły się w organizację uroczystości. Przewodnicząca Rady Miejskiej – Anna Matląg życzyła wielu pogodnych i życzliwych spotkań – „…wykorzystajmy dzisiejszy czas początku wakacji, Pikniku Rodzinnego, żeby zacieśniać więzi w rodzinie, z naszymi znajomymi, bliskimi i oby to były chwile, do których będziemy wracać z nutką szczęśliwych wspomnień po latach. Życzę dobrego świętowania wspólnie w rodzinnej atmosferze!”
Wystąpił także Sekretarz Miasta Białegostoku – Krzysztof Karpieszuk – „… w imieniu Prezydenta Miasta Białegostoku – Tadeusza Truskolawskiego chciałbym serdecznie podziękować za zaproszenie na Dni Czarnej Białostockiej. Osobiście jest mi bardzo miło, że mogę tu razem z Państwem być. Ponad 19 lat temu tu, w tym mieście, rozpoczęła się moja samorządowa kariera. Chciałbym podkreślić, że związki Czarnej Białostockiej z Białymstokiem są coraz ściślejsze, a to za sprawą uczestnictwa we wspólnym przedsięwzięciu, jakim jest Stowarzyszenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego... Życzę Państwu spędzenia dzisiejszego dnia w rodzinnej atmosferze”.
Kolejnym punktem programu był Turniej Zakładów Pracy, który wpisał się już na stałe w program Dni Miasta. Organizatorami była „Grupa Przyjaciół” – Bożena Bieta, Dorota Gembala, Henryk Bieta, Adam Kossakowski, Andrzej Tracewicz i Jacek Sakowicz.
Do rywalizacji przystąpiło 7 drużyn z naszego miasta: Szkoła Podstawowa nr 2, Gimnazjum, Instalbud sp. z o.o, Przedsiębiorstwo Komunalne sp. z o. o., Ochotnicza Straż Pożarna, Urząd Miejski i Nadleśnictwo Czarna Białostocka. Pierwszą konkurencją było kręcenie koła Hula Hop. Tu zwycięstwo odniosła drużyna Nadleśnictwa Czarna Białostocka. Następną – piłowanie bali drewnianych, I miejsce zdobyło także Nadleśnictwo. We wbijaniu gwoździ najlepiej wypadli zawodnicy z Przedsiębiorstwa Komunalnego. Kolejną konkurencją był bieg sprawnościowy (1 osoba z drużyny biegła w worku, trzymając łyżkę z jajkiem, druga osoba z tej samej drużyny biegła w płetwach, trzymając talerz ze szklanką napełnioną wodą). Tu największą sprawnością wykazała się drużyna Urzędu Miejskiego. Dopingującej widowni nie brakowało.

W przerwie technicznej Andrzej Kudlewski – Prezes Klubu Fotografii Przyrodniczej i Artystycznej „Pryzmat” przy DK w Czarnej Białostockiej dokonał oficjalnego otwarcia wystawy fotograficznej „Czarna Białostocka – Moje miasto, moja tożsamość” i zapraszał do obejrzenia fotografii, szczególnie archiwalnych, na których można odnaleźć swoich znajomych czy krewnych. Zaś fotografik z „Pryzmatu” – Czesław Wysocki wyrecytował swój autorski wiersz o Czarnej Białostockiej, który stanowił motto wystawy.
„Moje miasto,
Moja tożsamość,
Moje tutaj rodziców korzenie.
Czas zabawy,
Czas nauki i pracy,
Czas każdego z nas,
Krótsze lub dłuższe istnienie.
Tutaj ślady przeszłości,
Tutaj dawne wspomnienia,
Obrazy i twarze ludzi znane od urodzenia.
Nie zapominaj o tym mieście
Otoczonym parkiem zieleni,
Ogrodzie, w którym tętni życie
I nikt tego nie zmieni.
I gdziekolwiek się znajdujesz
W Chicago, Brukseli, Londynie
To pamiętaj!
Zawsze możesz tu wrócić
Do Czarnej!
O każdej porze, godzinie”.

Po przerwie był dalszy ciąg Turnieju. W konkurencji – wiedza historyczna o Czarnej Białostockiej- maksymalną ilość punktów zdobyli: Szkoła Podstawowa nr 2, Urząd Miejski, Nadleśnictwo i Przedsiębiorstwo Komunalne. Najwięcej emocji wzbudziła konkurencja, która nie była punktowana tj. wspinanie po balu drewnianym. Prowadzący Turniej - Andrzej Tracewicz polecał paniom wzięcie udziału w „mini” (śmiech). W konkurencji – wymiana koła w wozie strażackim – niezwykłą precyzją wykazała się drużyna Ochotniczej Straży Pożarnej. Drużyna damska ze Szkoły Podstawowej nr 2 też dzielnie wywiązała się z zadania, za co panie zostały nagrodzone gromkimi brawami. Ostatnią konkurencją było napełnianie rury z otworami wodą, tu także zwycięstwo przypadło strażakom. Była to tzw. „mokra konkurencja”, która wywoła wśród publiczności salwy śmiechu. Uczestnicy biorący udział byli przemoknięci do „suchej nitki”. Fantastyczne emocje udzieliły się wszystkim. Dobra zabawa jest bezcenna.
Finał rywalizacji:
I miejsce Nadleśnictwo Czarna Białostocka
II miejsce Ochotnicza Straż Pożarna
III miejsce Przedsiębiorstwo Komunalne sp. z o. o.
Słowa uznania należą się damskiej drużynie ze Szkoły Podstawowej nr 2. Panie pokazały, na co je stać i walczyły równie dzielnie jak mężczyźni.

Zdobyte nagrody laureaci Turnieju przekazali dla Szkoły Podstawowej nr 2 w Czarnej Białostockiej, Gimnazjum w Czarnej Białostockiej i dla Zespołu Szkół w Czarnej Wsi Kościelnej. Nagrody (3 biurka, tablet, router + zestaw głośnikowy HTC, router + telefon IP bezprzewodowy) ufundowane przez sponsorów zostaną rozdysponowane przez szkoły wśród trzech rodzin potrzebujących.

Sponsorami Turnieju Zakładów Pracy byli: Nadleśnictwo Czarna Białostocka, Dak – Pol Zakład Drzewny w Czarnej Białostockiej sp. z o.o., Dom Kultury w Czarnej Białostockiej, Ochotnicza Straż Pożarna w Czarnej Białostockiej, KOBA Internet Telewizja Telefon, Przedsiębiorstwo Komunalne sp. z o. o. w Czarnej Białostockiej, Zakład Stolarski „Złoty Sęk” w Czarnej Białostockiej, SerczerNET w Czarnej Białostockiej, Bar MAX w Czarnej Białostockiej.

W trakcie urodzin miasta zaprezentowały się zespoły z Domu Kultury w Czarnej Białostockiej: grupy taneczne Farcik, Fart i Deliss – dowodzone przez Żanetę Żynel, wokaliści z grupy„Belcanto” - prowadzonej przez Stefana Czarneckiego, kwartet saksofonowy „Sakseufonia” z towarzyszeniem akordeonu. Przed publicznością wystąpił także zespół „Hi Story” z Białegostoku.
Podczas Festynu Rodzinnego na naszych milusińskich czekało mnóstwo atrakcji. Wśród nich: kule wodne, eurobangee, zjeżdżalnia dmuchana, malowanie twarzy, ciocia Clown i wiele innych. Dzięki środkom finansowym z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii najmłodsi mogli korzystać z dziecięcego mini miasteczka bezpłatnie.
W programie Festynu były atrakcje dla różnych kategorii wiekowych, „dla każdego coś miłego”. Kolejny już raz można było zauważyć, że bez alkoholu też można się świetnie bawić, zbędne są wszelkie dopalacze.
Wieczór został przypieczętowany zabawą w swojskim rytmie z grupą „Imperium”, która zagrała przeboje disco polo i rozbawiła małych i dużych mieszkańców Czarnej Białostockiej. W wakacyjno – letnim klimacie zakończył się maraton świętowania i rozrywki.

Organizatorzy Dni Czarnej Białostockiej: Gmina Czarna Białostocka i Dom Kultury w Czarnej Białostockiej.
Sponsorzy Dni Czarnej Białostockiej: Casablanka Catering oraz Marka Żubr, KOBA -Telewizja, Internet, Telefon, SerczerNet - Dostawa Usług Internetowych, Nadleśnictwo Czarna Białostocka
Patronat medialny: Polskie Radio Białystok. Wrota Podlasia, TVP Białystok, infoPodlaskie.pl

Fot. A. KudlewskiLINKI


2006-2007 Copyright: Urząd Miejski w Czarnej Białostockiej, wykonanie: Tomasz Lulkiewicz

Font Size: