tel. (85) 713 13 40, fax. (85) 713 13 49,um@czarnabialostocka.pl
14 Listopada 2019
imieniny obchodzą: Laura, Emil, Wawrzyniec

PKO BP II Oddział w Białymstoku
I Oddział w Czarnej Białostockiej
Nr konta: 39 1020 1332 0000 1602 0037 4298


nasze strony

rozkład jazdy

pliki do pobrania
Urząd Stanu Cywilnego Działalność gospodarcza Gospodarka odpadami Podatki - wzory deklaracji Planowanie przestrzenne Ochrona środowiska Przedszkole Mapa aktywności organizacji pozarządowych Rada seniorów Informacje dla przewoźników Tytuł: Honorowy Obywatel Inne

Planowane akcje zdawania krwi w Czarnej Białostockiej w roku 2019

w godz 8:30-13:00

14 lutego (czwartek)
11 kwietnia (czwartek)
06 czerwca (czwartek)
08 sierpnia (czwartek)
17 październik (czwartek)

12 grudnia (czwartek)


PSZOK czynny

Poniedziałek - 10:00-18:00
Wtorek - nieczynny
Środa - 10:00-16:00
Czwartek - nieczynny
Piątek - nieczynny
Sobota - 10:00-16:00


TERMINY WYWOZU ODPADÓW W 2019 ROKU

Harmonogram


KASA czynna

Poniedziałek - 8:00-14:30
Wtorek - 8:00-14:00
Środa - 8:00-14:00
Czwartek - 8:00-14:00
Piątek - 8:00-13:30

Przerwa - 10:30 - 11:00


PLAN PRACY RADY MIEJSKIEJ W CZARNEJ BIAŁOSTOCKIEJ NA ROK 2019

31 stycznia (czw.)
28 marca (czw.)
09 maja (czw.)
13 czerwca (czw.)
29 sierpnia (czw.)
17 października (wt.)

28 listopada (czw.)
19 grudnia (czw.)


Sesje nadzwyczajne Rady Miejskiej w 2019 r.

Transmisja Online z sesji Rady Miejskiej

Nagrania z sesji Rady Miejskiej

Głosowania Rady Miejskiej

Interpelacje Radnych

Obchody Święta Odzyskania Niepodległości

Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!
Łańcuch twych kajdan stał się tym łańcuchem,
Na którym z lochu, co był twą stolicą
Lat sto, swym własnym dźwignęłaś się duchem...

Leopold Staff

Po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772-1795, powstaniach Listopadowym i Styczniowym, zmaganiach na różnych frontach, Polacy wywalczyli wolność dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu. Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał pierwszy Marszałek Polski – Józef Piłsudski.
Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w 1937 roku. W latach 1939 - 1989 obchodzenie tego święta było zakazane. Po upadku rządów komunistycznych nabrało szczególnego znaczenia i jest dniem wolnym od pracy. 11 listopada skłania nas do przypomnienia losów Ojczyzny i oddania hołdu tym, którzy podjęli wyzwanie historii, potrafili wywalczyć, zorganizować i wreszcie obronić odrodzone państwo. W tym dniu w całym kraju organizowane są patriotyczne wiece i pochody, odprawiane msze w intencji ojczyzny.

W naszym mieście obchody Święta Odzyskania Niepodległości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Jezusa Miłosiernego z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, rady miejskiej, zakładów pracy, stowarzyszeń, placówek oświatowych, harcerzy i mieszkańców. Rozpoczynając nabożeństwo ks. proboszcz Andrzej Rynkowski podkreślił "...Stajemy dziś przy ołtarzu Pana w poczuciu odpowiedzialności za pomyślność naszej Ojczyzny. Chcemy dziękować za dar wolności i jednocześnie prosić, abyśmy tej wolności mogli sprostać, abyśmy niepodległość mogli ustrzec. Prośmy Boga o błogosławieństwo, o pomyślność dla naszych losów i naszej Ojczyzny". Po mszy uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II wystąpili z programem słowno-muzycznym. Krótka lekcja historii nawiązywała do wydarzeń poprzedzających odzyskanie niepodległości przez Polskę. Narodowy charakter podkreślały biało-czerwone kotyliony przypięte do piersi recytatorów. Po lekcji patriotyzmu wszyscy uczestnicy przemaszerowali na Plac Konstytucji 3-go Maja. Wartę honorową objęli harcerze z 21 Drużyny Harcerskiej "Arboretum". Wprowadzono poczty sztandarowe i po komendzie "baczność" wydanej przez Wiceburmistrz Agnieszkę Tarkawian odśpiewano hymn narodowy "Jeszcze Polska...". W przemówieniu Burmistrz Czarnej Białostockiej Tadeusz Matejko nawiązał do patriotyzmu i naszej postawy wobec Ojczyzny. - "Patriotyzm - to miłość do Ojczyzny, a Ojczyzna to ludzie, kultura, historia, religia, obyczaje, w których wyrośliśmy, patriotyzm to także pamięć o przodkach. Przejawia się on również w trosce o dobre imię naszej Ojczyzny, jest jednym z podstawowych obowiązków obywatelskich… W tym dniu oddajemy cześć wszystkim patriotom, którzy służbę idei Niepodległej Polski uczynili treścią swego życia. Składamy hołd tym Polakom, którzy w latach 1918 – 1920 czynem zbrojnym doprowadzili do odzyskania niepodległości i zbudowali suwerenne Państwo". Przy dźwiękach werbli uczestnicy apelu złożyli kwiaty w hołdzie poległym za wolność. Po krótkiej modlitwie wszyscy udali się na Mogiłkę. Przy grobie kaprala Stanisława Szczęsnego w dowód pamięci zapalono znicze, złożono kwiaty. Spontanicznym gestem było zapalenie znicza przez 4-letniego Sebastiana, najmłodszego patriotę biorącego udział w Narodowym Święcie Niepodległości. Przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Matląg podkreśliła - 11 listopada to symbol miłości do ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Listopad to czas szczególny, czas refleksji nad przemijaniem. Niedawno jaszcze spotykaliśmy się przy grobach naszych bliskich, zanosiliśmy kwiaty, paliliśmy znicze, chcieliśmy w ten sposób pokazać, że pamiętamy. Dziś też zgromadziliśmy się wokół Mogiłki, aby podkreślić, że pamiętamy o tych, którzy walczyli o niepodległość, o tych, którzy nie powrócili do swoich domostw i spoczęli często w bezimiennych grobach, o tych, którzy oddali życie za wolność.

Apel poległych i modlitwa zakończyły uroczystości patriotyczne.

Fot. A. KudlewskiLINKI


2006-2007 Copyright: Urząd Miejski w Czarnej Białostockiej, wykonanie: Tomasz Lulkiewicz

Font Size: