tel. (85) 713 13 40, fax. (85) 713 13 49,um@czarnabialostocka.pl
14 Listopada 2019
imieniny obchodzą: Laura, Emil, Wawrzyniec

PKO BP II Oddział w Białymstoku
I Oddział w Czarnej Białostockiej
Nr konta: 39 1020 1332 0000 1602 0037 4298


nasze strony

rozkład jazdy

pliki do pobrania
Urząd Stanu Cywilnego Działalność gospodarcza Gospodarka odpadami Podatki - wzory deklaracji Planowanie przestrzenne Ochrona środowiska Przedszkole Mapa aktywności organizacji pozarządowych Rada seniorów Informacje dla przewoźników Tytuł: Honorowy Obywatel Inne

Planowane akcje zdawania krwi w Czarnej Białostockiej w roku 2019

w godz 8:30-13:00

14 lutego (czwartek)
11 kwietnia (czwartek)
06 czerwca (czwartek)
08 sierpnia (czwartek)
17 październik (czwartek)

12 grudnia (czwartek)


PSZOK czynny

Poniedziałek - 10:00-18:00
Wtorek - nieczynny
Środa - 10:00-16:00
Czwartek - nieczynny
Piątek - nieczynny
Sobota - 10:00-16:00


TERMINY WYWOZU ODPADÓW W 2019 ROKU

Harmonogram


KASA czynna

Poniedziałek - 8:00-14:30
Wtorek - 8:00-14:00
Środa - 8:00-14:00
Czwartek - 8:00-14:00
Piątek - 8:00-13:30

Przerwa - 10:30 - 11:00


PLAN PRACY RADY MIEJSKIEJ W CZARNEJ BIAŁOSTOCKIEJ NA ROK 2019

31 stycznia (czw.)
28 marca (czw.)
09 maja (czw.)
13 czerwca (czw.)
29 sierpnia (czw.)
17 października (wt.)

28 listopada (czw.)
19 grudnia (czw.)


Sesje nadzwyczajne Rady Miejskiej w 2019 r.

Transmisja Online z sesji Rady Miejskiej

Nagrania z sesji Rady Miejskiej

Głosowania Rady Miejskiej

Interpelacje Radnych

I JA BĘDĘ PRZEDSZKOLAKIEM

Po wakacyjnej przerwie Ośrodki Przedszkolne rozpoczęły nowy rok. Pierwszy dzień w ośrodku to wielkie przeżycie dla wszystkich naszych maluchów. Zwłaszcza dla tych, którzy po raz pierwszy zawitali do nas. Dzieci 3-4 letnie, które do tej pory przebywały wyłącznie z rodzicami, najczęściej w domu, weszły w nieznane im środowisko. Towarzyszyły im ciekawość i strach. Zorganizowane przeze mnie zajęcia adaptacyjne złagodziły stres i zapobiegły negatywnym przeżyciom maluszka przy przekraczaniu progu naszego ośrodka, choć nie obyło się bez płaczu i chowania za mamę.
Cały wrzesień obfitował w ciekawe zabawy i zajęcia, które pozwoliły dzieciom poznać się, poczuć się ważnym i wartościowym człowieczkiem.
Uczyły się współdziałać w grupie. Ustaliliśmy „Kodeks małego przedszkolaka”, który w postaci rysunków zawiesiliśmy w sali. Zawiązały się już pierwsze sympatie i przyjaźnie.
Dbając o bezpieczeństwo podczas spacerów zapoznałam je także z ogólnymi zasadami ruchu pieszego. Malowanie kolorową kredą na polbruku przy pomniku oraz zabawy na placu przedszkolnym , to ulubione zajęcia przedszkolaków.
Przygody Mariki z historyjki obrazkowej „Nowa fryzura” tak bardzo podobały się dzieciom, że oprócz prac plastycznych zorganizowaliśmy w sali kącik fryzjerski (stolik z lustrem ofiarowała mama Piotrusia). Dziewczynki chętnie oprócz lalek czesały włosy chłopcom.
Pani Jesień przyniosła nam swoje dary (kasztany, żołędzie, kolorowe liście itp.). Wykorzystaliśmy je do wykonania jej portretu oraz ludzików. Z jarzębiny robiliśmy piękne korale.
Podczas inscenizacji wiersza J. Brzechwy „Na straganie” wykorzystaliśmy inne dary Pani Jesieni – warzywa. Poznaliśmy ich wygląd i smak. Z liści kapusty chłopcy porobili sobie kapelusze, wyglądali w nich pięknie.
„Przyszedł” do nas także pluszowy „Słoń Trąbalski”, którego później malowaliśmy akwarelami. Rankiem dominowały zabawy ze śpiewem : „Balonik”, „Kółeczko kręci się” itp. oraz zabawy w kącikach zainteresowań. Niektóre dzieci po raz pierwszy zetknęły się z nożyczkami. Próbowały wycinać obrazki z kolorowych magazynów. Chętnie sięgały do puzzli, układanek i domina. Nie zabrakło też ćwiczeń logopedycznych , tak bardzo ważnych dla rozwoju mowy 3-4 latków. W pracy pomagali mi , a jednocześnie uczyli się postępowania i zabaw z dziećmi, dyżurujący rodzice. Część naszych zajęć można obejrzeć na niżej zamieszczonych zdjęciach.
Mam nadzieję, że maluszki zdobyły poczucie bezpieczeństwa, a rodzice pewność, że ośrodek jest tym miejscem, gdzie bez obawy mogą pozostawić swoje dziecko.30 czerwca 2011 roku był dniem wyjątkowym dla wszystkich dzieci uczęszczających do tzw. „unijnego” przedszkola. W tym dniu bowiem odbył się piknik kończący cały rok pracy i zabawy. Nawet pogoda była jak na zamówienie. Po czasie pochmurnym i deszczowym nareszcie na niebie ukazało się słońce. Dzieci wraz z rodzicami zebrały się o godzinie 9.00 przed przedszkolem „Kraina Marzeń”. Tam czekał już autokar, który miał je zawieźć do Wólki Ratowieckiej. Energia i podekscytowanie wręcz rozpierały małych uczestników wyjazdu. Nad wszystkim jednak panowała p. Danusia Świrska i rodzice. Jazda nie trwała długo. Kiedy młodzi podróżnicy wysiedli z autobusu i zaproszeni przez gospodynię p. Izabelę Zawadzką, wbiegli na łączkę, po prostu zaniemówili. Nie wiedzieli od czego zacząć – trampolina, ognisko, staw… Podjęcie decyzji nie zajęło im jednak dużo czasu. Wygrała trampolina. Gdy dzieci doskonale się bawiły pod czujnym okiem kilku opiekunów, rodzice zadbali o coś dla podniebienia. Mamy przygotowały słodkie co nieco, p. Piotr Zawadzki dbał o to, by nie zagasło ognisko i ostrzył patyki do kiełbasek, a jeden z tatusiów wybrał się z wędką na ryby. Lekko zmęczone skakaniem, ale bardzo zadowolone dzieciaki, z ochotą piekły kiełbaski, częstowały się ciastem, popijały chłodne napoje i … już rozglądały się za następnymi atrakcjami. Pogoda dopisywała, zatem kilkoro uczestników pikniku pluskało się w wodzie, bawiąc się nadmuchiwanymi zwierzakami. Inni mieli możliwość przepłynąć się wraz z gospodarzem łódką dookoła stawu. Nie brakowało chętnych, a uśmiech na buziakach świadczył o zadowoleniu. Niektóre dzieci próbowały łowić miseczką malutkie rybki. Miały też okazję podziwiać efekt połowów tatusia-wędkarza. Po pokazie ryba „komisyjnie” została z powrotem wpuszczona do stawu.
O atrakcje zadbała także p. Danusia. Przygotowała szereg zabaw i konkursów. Każdy z uczestników otrzymał kolorowy balonik. Dzieci doskonale się bawiły.
Nagły okrzyk zachwytu milusińskich zwrócił uwagę na nową atrakcję. Przybył nieoczekiwany przez nich gość. Był nim kucyk. Chętnych do przejażdżki nie trzeba było długo szukać. Wrażeń mnóstwo. Gospodarze, trzeba przyznać, zapewnili zabawę dla każdego.
Piknik dobiegał końca. Nastąpił moment pożegnania, szczególnie z tymi, którzy we wrześniu nie wrócą już do tego grona. Pani Danusia wręczyła każdemu wychowankowi kolorowy pamiętnik i dyplom.
Natomiast dzieci wraz z rodzicami podziękowały za zabawę, naukę oraz uśmiech na powitanie i do widzenia każdego dnia.
Ten wspólny wyjazd był doskonałym pomysłem. Rodzice mogli spędzić czas ze swoimi pociechami, zintegrować się. Mieli też możliwość obserwacji zachowań własnych dzieci w gronie rówieśników. Myślę, że wszyscy świetnie się bawili i długo jeszcze będą wspominać ów dzień. Tym bardziej więc należą się ogromne podziękowania dla organizatorów pikniku – Państwa Izabeli i Piotra Zawadzkich.LINKI


2006-2007 Copyright: Urząd Miejski w Czarnej Białostockiej, wykonanie: Tomasz Lulkiewicz

Font Size: